School Staff

Administration

Name
Position
Phone
Bullock, Georgie
Principal
Beaver, Britt
Asst Principal, House 1100
Wood, Doug
Asst Principal, House 1200
Waller, Jeremy
Asst Principal, House 1300

Administrative Support Staff

Name
Position
Phone
Teague, Dawn
Bookkeeper
Moss, Samantha
Registrar - FTE
McHale, Tammy
Secretary, House 1100
Willoughby, Brandi
Secretary, House 1200
Durham, Amy
Secretary, House 1300
Egnoski, Danielle
Secretary, Principal

Guidance

Name
Position
Phone
Boykin, Mary
School Counselor, House 1100
Beard, Ashley
School Counselor, House 1200
Smith, Yolanda
School Counselor, House 1300

Section 504

Name
Position
Phone
Boykin, Mary
504 Coordinator, House 1100
Beard, Ashley
504 Coordinator, House 1200
Smith, Yolanda
504 Coordinator, House 1300

Health Services

Name
Position
Phone
Moon, Tanya
School Nurse

6th Grade

Name
Position
Phone
Beckham, Corey
Teacher, Language Arts
Black, Len
Teacher, Language Arts
Gillespie, Alison
Teacher, Language Arts
Shriner, Jason
Teacher, Language Arts
Teel, Tonya
Teacher, Language Arts
Beckham, Jeremey
Teacher, Math
Dyer, Cody
Teacher, Math
Hamilton, Renee
Teacher, Math
McDuffie, Madison
Teacher, Math
Turner, Emma
Teacher, Math
Beckham, Jeremey
Teacher, Science
Hilley, Marilyn
Teacher, Science
Simonson, Chanda
Teacher, Science
Whitworth, Jennifer
Teacher, Science
Peterson, Katharine
Teacher, Social Studies
Powell, Todd
Teacher, Social Studies
Teel, Tonya
Teacher, Social Studies
Yeary, David
Teacher, Social Studies

7th Grade

Name
Position
Phone
Arnett, Lakyn
Teacher, Language Arts
Evans, Taylor
Teacher, Language Arts
Garrison, Michelle
Teacher, Language Arts
Howard, Suzanne
Teacher, Language Arts
Wennersten, Craig
Teacher, Language Arts
Cooper, Matt
Teacher, Math
Glenn, Jenny
Teacher, Math
Krolikowski, Michelle
Teacher, Math
McCannon, Karen
Teacher, Math
Spinks, John
Teacher, Math
Beckham, Tim
Teacher, Science
McCannon, Karen
Teacher, Science
Peterman, Melissa
Teacher, Science
Wilburn, Kristy Erin
Teacher, Science
Callicutt, Josh
Teacher, Social Studies
Garrison, Michelle
Teacher, Social Studies
Major, Kelly
Teacher, Social Studies
Whitmire, Jacob
Teacher, Social Studies

8th Grade

Name
Position
Phone
Bates, Casey
Teacher, GA Studies
Berryman, Eric
Teacher, GA Studies
Cook, Jack
Teacher, GA Studies
Teacher, GA Studies
Black, Kayla
Teacher, Language Arts
Layne, Katie
Teacher, Language Arts
Solis, Kasey
Teacher, Language Arts
Taylor, Tim
Teacher, Language Arts
Wilburn, Shane
Teacher, Language Arts
Armel, Chris
Teacher, Math
Crumley, Yvette
Teacher, Math
Hill, Donna
Teacher, Math
Oxford, Dianna
Teacher, Math
Simonson, Brett
Teacher, Math
Smith, Donna
Teacher, Math
Goreham, Katie
Teacher, Science
Lazear, Linda
Teacher, Science
Robinson, Alex
Teacher, Science
Shimmin, Amanda
Teacher, Science

ESOL

Name
Position
Phone
Moore, Joe
Teacher
Ober, Lori
Teacher

Classroom Support

Name
Position
Phone
Farley, Cherita
Teacher, Math
Whitworth, Terry
Teacher, Math
McCannon, Renee
Coordinator, MTSS
Dimmick, Melissa
Teacher, Reading Enrichment
Thomas, Connie
Teacher, Reading Enrichment
Robinson, Heather
Teacher, Academic Support

Special Education

Name
Position
Phone
Broome, Michael (Travis)
Teacher, CBI
Carr, Kelly
Teacher, CBI
Fouche, Joan
Teacher, CBI
Gillespie, Alison
Teacher, Language Arts
Layne, Katie
Teacher, Language Arts
Wennersten, Craig
Teacher, Language Arts
Dyer, Cody
Teacher, Math
Farley, Cherita
Teacher, Math
Glenn, Jenny
Teacher, Math
Simonson, Brett
Teacher, Math
Beebe, Jay
Teacher, Self-Contained
Bullock, Aubrey
Teacher, Self-Contained
Griffeth, Kelli
Teacher, Student Services

Support Staff

Name
Position
Phone
Moss, Brandon
SRO Officer

Graduation

Name
Position
Phone
McCannon, Renee
Graduation Coach

Media Center

Name
Position
Phone
Green, Whitney
Media Specialist

School Technology

Name
Position
Phone
Hall, Pam
Technology Specialist
Womack, Rick
Technology Specialist

Para-Professional

Name
Position
Phone
Bray, Candice
Para-Professional
Fortson, Sally
Para-Professional
Griffeth, Kelly
Para-Professional
Newton, Sylvia
Para-Professional
Petropoulos, Ethel
Para-Professional
Poss, Kayla
Para-Professional
Power, Julie
Para-Professional
Russum, Jackson
Para-Professional
Taylor, Kassey
Para-Professional
Thomas, Denise
Para-Professional

Physical Education

Name
Position
Phone
Barnett, Joe
Teacher
Bird, Brent
Teacher
Johnson, Elaine
Teacher
Morgan, Ken
Teacher
Ware, Brianna
Teacher

Alternative School

Name
Position
Phone
Beasley, Rusty
Teacher

In-School Suspension

Name
Position
Phone
Beasley, Rusty
Teacher

School Nutrition

Name
Position
Phone
Bolton, Amy
Manager, Cafeteria
Carter, Danielle
Cafeteria Staff
Coley, Kim
Cafeteria Staff
Crawford, Chadale
Cafeteria Staff
Douglas, Mary
Cafeteria Staff
Harper, Tonya
Cafeteria Staff
Holloway, Wendy
Cafeteria Staff
Scoggins, Donna
Cafeteria Staff
Scott, Janice
Cafeteria Staff

Fine Arts

Name
Position
Phone
Hallenbeck, Robin
Teacher, Art

MCMS Amicettes

Name
Position
Phone
Beard, Ashley
Sponsor
Johnson, Elaine
Sponsor

MCMS Beta Club

Name
Position
Phone
Krolikowski, Michelle
Sponsor
Smith, Donna
Sponsor

MCMS CTAE

Name
Position
Phone
Holmes, Sarah
Agriculture
Hinsley, Jaime
Business & Computers
Coker, Nikki
Culinary Arts
Christian, Melody
Teacher, Technology, Careers
Seagraves, Victoria
Healthcare

MCMS FCA

Name
Position
Phone
Taylor, Kassey
Sponsor
Willoughby, Brandi
Sponsor

MCMS FCCLA

Name
Position
Phone
Coker, Nikki
Sponsor

MCMS FFA

Name
Position
Phone
Holmes, Sarah
Sponsor

MCMS PIE

Name
Position
Phone
Green, Whitney
Sponsor

MCMS Student Council

Name
Position
Phone
Hilley, Marilyn
Sponsor
Powell, Todd
Sponsor

MCMS Yearbook

Name
Position
Phone
Smith, Donna
Sponsor

MCMS Athletics

Name
Position
Phone
Beaver, Britt
Athletic Director
McHale, Tammy
Athletic Secretary, MCMS

MCMS Friends Helping Friends Club

Name
Position
Phone
Fortson, Sally
Sponsor
Fouche, Joan
Sponsor
Newton, Sylvia
Sponsor

MCMS Jr Hosa

Name
Position
Phone
Seagraves, Victoria
Sponsor

Junior Leadership

Name
Position
Phone
Herndon, Nathan
Teacher