Staff by Department

Administration

Poss, Anne
Asst Principal, Instruction-RTI
Bullock, George
Principal
Berryman, Matt
Asst. Principal
Webster, Nate
Asst. Principal
Wynn, Jermica
Asst. Principal
Boykin, Dr. Paul (Bo)
CEO, BRCCA

Administrative Support Staff

Caudell, Diane
Bookkeeper
Holliman, Cheryl
Receptionist
Felt, Shannon
Registrar - FTE
Evans, Sylvia
Secretary
Wilson, Vicki
Secretary, CTAE
Barbaree, Eunice
Secretary, Principal
Callaway, Paula
Secretary, Principal
Little, Lisa
Secretary, Freshman Academy

Section 504

Webster, Nate
504 Coordinator

Health Services

Slaton, Angela
School Nurse

ESOL

Wilkinson, Jeane
Teacher

Special Education

Dyer, Jenny
Teacher
Gillespie, Chad
Teacher
Cortney, Callicutt
Teacher, CBI
Foster, Amanda
Teacher, CBI
Jordan, Alex
Teacher, CBI
Allen, Dean
Teacher, Student Services
Berryman, Tyler
Teacher, Student Services
Black, Hayden
Teacher, Student Services
Bowen, Claire
Teacher, Student Services
Carr, Kelly
Teacher, Student Services
Cooper, Kyle
Teacher, Student Services
Eberhart, Durin
Teacher, Student Services
Herndon, Alice
Teacher, Student Services
Lampe, Dan
Teacher, Student Services
LaRue, Sarah
Teacher, Student Services
Loftis, Libby
Teacher, Student Services
McClure, Monty
Teacher, Student Services
Phillips, Deann
Teacher, Student Services
Tanner, Clint
Teacher, Student Services
Yarbrough, Melissa
Teacher, Student Services
Anglin, Angie
Para-Professional
Crumbley, April
Para-Professional
Griffith, Kelly
Para-Professional
Herring, Holly
Para-Professional
Kettle, Heather
Para-Professional
Lowe, Rebekah
Para-Professional
McElroy, Autumn
Para-Professional
Osborne, Wendy
Para-Professional, Special Education
Sims, Keondra
Para-Professional, Special Education

Support Staff

Jerome, Mark
SRO Officer

Graduation

Arnold, Susanna
Advisor
King, Joy
Advisor

Media Center

Edwards, Ginni
Media Specialist
Minish, Teresa
Media Specialist
Osburn, Lisa
Para-Professional

School Technology

Lampe, Elizabeth
Technology Specialist
McCurley, Ryan
Technology Specialist

Specials

Newland, Abby
Teacher, Art

Health & Physical Education

Morgan, Ken
Teacher
Phillips, Julie
Teacher

Literacy & Reading Support

Dean, Angela
Teacher

Para-Professional

May, Jack
ISS
Coberly, Elise
Para-Professional, Special Education
Hart, Monica
Para-Professional, Special Education

Guidance Office

Bennett, Daniel
Cohort 2020
Henderson, Kiranjoth
Cohort 2021
Allen, Monica
Cohort 2022
Owen, Sarah
Cohort 2023
Owen, Sarah
Dual Enrollment
Felt, Shannon
Secretary
Cowart, Chanda
Secretary-Receptionist

MCHS CTAE

Dutton, Sandi
CTAE CTI Coordinator
Coile, Sonia
Business Education
Nations, Jenna
Business Education
Waldrop, Sarah
DCT-YAP-Workplace Readiness
Daniel, Josua
Teacher
Orr, Clint
Teacher
Blevins, Kalie
Teacher, AG
Jones, Cindy
Teacher, AG
Bell, Kathrine
Teacher, Agriculture
Slusher, Jake
Teacher, Construction
Booth, Lynn
Teacher, FACS
Daniels, Allison
Teacher, FACS
Wood, Trudy
Teacher, Technology
Pass, Angie
Teacher, Healthcare

Language Arts

Arnold, Susanna
Teacher
Burroughs, Lee
Teacher
Chandler, Deborah
Teacher
Cowne, Dallas
Teacher
Gordon, Lacey
Teacher
Haggard, Christie
Teacher
Mangan, Trevor
Teacher
Wilkes, Trent
Teacher

Foreign Language

Pettersen, Devyn
Teacher, Spanish
Robertson, Stanton
Teacher, Spanish
Westmoreland, Laura
Teacher, Spanish

Math

Bird, Bryan
Teacher
Brantley, Michelle
Teacher
Brooks, Cathryn
Teacher
Chandler, Christy
Teacher
Cutts, Anna
Teacher
Dean, Va'Quasha
Teacher
Firebaugh, Adam
Teacher
Johnson, LeeAnn
Teacher
King, Joy
Teacher
Prados, Linda
Teacher
Russell, Julie
Teacher
Simmons, Renea
Teacher
Witcher, Amy
Teacher

Science

Cooper, Brooke
Teacher
Felt, Andy
Teacher
Jones-Walker, Robin
Teacher
May, Kaye
Teacher
Moreland, Laura
Teacher
Reno, Lee
Teacher
Rodriguez, Jose
Teacher
Shadrix, Bradley
Teacher
Taylor, Andrew
Teacher
Thornton, Beth
Teacher

Social Studies

Axon, Jonie
Teacher
Berryman, Jenna
Teacher
Brantley, Jeff
Teacher
Brown, Tracey
Teacher
Davis, Jeff
Teacher
Howard, Bobby
Teacher
Myers, Kim
Teacher
Perdue, Michael
Teacher
Boggs, Matt
Teacher (49%)
Wilkins, Scott
Teacher (49%)
Wilson, Mark
Teacher, Social Studies

Staff

Epps, Teresa
Para-Professional
Shelton, Sherry
Para-Professional

Physical Education

Houston, Richie
Teacher

Driver's Education

Tate, Marty
Teacher
Moore, Greg
Teacher (49%)

Alternative School

Smith, Chris
Teacher
Whitfield, Jimmy
Teacher, Alternative School
Walker, Natasha
Para-Professional

School Nutrition

Willis, Joanna
Manager, Cafeteria
April, Clark
Cafeteria Staff
Carey, LeAnn
Cafeteria Staff
Collins, Phyllis
Cafeteria Staff
Daniel, Susan
Cafeteria Staff
Davenport, Rhoda
Cafeteria Staff
Kytle, Denise
Cafeteria Staff
Moon, Bertha
Cafeteria Staff
Patrick, Linda
Cafeteria Staff
Patrick, Sheila
Cafeteria Staff

Fine Arts

Cawthon, Jacob
Teacher, Art
Smith, Laura
Teacher, Chorus

Drama

Jones, Brian
Teacher

MCHS Band

Lee, Carson
Teacher

Red Raider Softball

Morgan, Ken
Web Page Editor
Softball, Red Raider
Web Page Editor
600 Madison Street Danielsville, GA 30633 (706) 795-2197 Fax (706) 795-3116
Copyright © 2019 Powered by Foxbright
Download the latest PDF Viewer